اهرم مالی در بازار آپشن
21 اردیبهشت 1400 - 10:54
یکی از جذابیت‌های بازار آپشن، وجود اهرم مالی است. در واقع معامله‌گران با استفاده از اهرم مالی می‌توانند با سرمایه‌ای اندک، سود قابل توجه کسب کنند.

اختصاصی آگاه پرس – در ادامه سلسله یادداشت های «سواد بورسی»، در این یادداشت به معرفی «اهرم مالی در بازار آپشن» می پردازیم.

یکی از ویژگی‌های بازار مشتقه این است که در این بازار معامله‌گران می‌توانند بدون اخذ وام یا اعتبار و تنها به واسطه وجود اهرم، چندین برابر سرمایه خود، سرمایه‌گذاری کنند. این بدان معناست که معامله‌گر هر مقدار سرمایه داشته باشد، می‌تواند از طریق خرید آپشن‌ها سود بسیار بالاتری نسبت به خرید در بازار نقدی کسب کند. چرا که قیمت قراردادهای آپشن معمولا بسیار کمتر از قیمت دارایی پایه آن است. مثلا شخصی که ۱۰ میلیون پول دارد و می‌تواند با آن در بازار نقدی یک سکه بخرد، اما اگر به جای خرید یک سکه، آپشن سکه طلا خریداری کند سود بالاتری به دست می‌آورد چرا که برای خرید کال آپشن سکه طلا، تنها به میزان پرمیوم وجه لازم است و با ده میلیون می‌توان چند پرمیوم خریداری کرد.

بازده قابل توجه در بازار آپشن نسبت به بازار نقدی ناشی از وجود اهرم مالی است. تنها با استفاده از اهرم مالی و با یک سرمایه اندک می‌توان سود قابل توجهی کسب کرد. می‌توان گفت وجود اهرم مالی برای چند برابر کردن سود بالقوه، یک مزیت بزرگ است که در بازار آپشن وجود دارد اما نکته لازم به ذکر این است که، هرچند سود با وجود اهرم چندین برابر می‌شود اما در صورت تحلیل اشتباه و معاملات نادرست، زیان نیز در بازار آپشن نسبت به بازار نقدی، چندین برابر است.

تغییر قیمت کال آپشن نسبت به تغییر قیمت سکه نقدی به پارامتری با عنوان «ضریب دلتا» بستگی دارد. دلتا در قراردادهای آپشن، میزان تغییر در قیمت کال آپشن به ازای هر یک تومان تغییر در قیمت سکه نقدی است. دلتای کال آپشن‌ها می‌تواند مقادیر ۰ تا ۱ داشته باشد و ضریب آن توسط فرمول، برای هر قرارداد آپشن به دست می‌آید.

برای محاسبه اهرم مالی آپشن، از تقسیم قیمت سکه نقدی (دارایی پایه) بر قیمت آپشن استفاده می‌کنند. فرمول دقیق اهرم مالی به شرح زیر است:

اهرم مالی سکه طلا= (قیمت سکه نقدی * ضریب دلتا)/ قیمت آپشن

همان طور که در فرمول بالا مشخص است، برای محاسبه اهرم هر قرارداد آپشن، باید قیمت سکه طلا (دارائی پایه) در بازار نقدی را در ضریب دلتا ضرب و حاصل را بر قیمت آپشن (پرمیوم) تقسیم کرد تا مشخص شود به ازای هر یک درصد تغییر در قیمت دارایی پایه، میزان سود و زیان آپشن چند درصد تغییر می‌کند. برای محاسبه دلتا نیز می‌توان از ماشین حساب‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند، و در حال حاضر در سایت tsetmc.ir نیزموجود است استفاده کرد.

گفتنی است که با توجه به فرمول اهرم مالی، هرچه دلتای قرارداد بالاتر باشد، اهرم مالی قرارداد بیشتر خواهد بود و در مقابل هرچه دلتا پایین‌تر باشد، اهرم مالی قرارداد کمتر است. از طرف دیگر، هر چه قرارداد آپشن در سود باشد (in the money) اهرم قرارداد آپشن کمتر و هر چه قرارداد آپشن در زیان باشد (out the money) اهرم بالاتری خواهد داشت. توجه کنید که قیمت قراردادهای آپشن (پرمیوم) در سود، بالاتر از قیمت قراردادهای آپشن در زیان است. به همین دلیل است که قراردادهای در زیان، اهرم مالی بالاتری دارند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.