بورس از نگاه کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰
18 خرداد 1400 - 13:20
با نزدیک شدن به موعد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ، نامزدهای این انتخابات - بعضی به صورت جسته و گریخته و برخی دیگر به تفصیل - دیدگاه خود را درباره بورس مطرح کرده‌اند و سرمایه گذاران می توانند به ارزیابی نقطه نظرات نامزدها درباره بازار سرمایه بپردازند.

به گزارش آگاه پرس، سهامداران در بین اظهارات مختلف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به دیدگاه‌های آنها درباره بورس  توجه ویژه‌ای دارند تا از رهگذر این اظهارات، ارزیابی بهتری از آینده بازار سهام در صورت پیروزی هر یک از نامزدها به دست آورند. در ادامه، بورس از نگاه کاندیداهای ریاست جمهوری را به اختصار مرور می کنیم.

محسن رضایی؛ تاسیس صندوق جبران خسارت مال باختگان بورس

رویکرد محسن رضایی برای آن دسته از سرمایه گذاران بورس که از افت و خیزهای بازار سرمایه خصوصا از نیمه دوم سال ۹۹ تاکنون متضررشده اند بسیار جالب توجه است. وی که تمایل دارد سبقه نظامی خود را به عنوان یک نامزد انتخابات با تصویر یک کارشناس اقتصادی جایگزین کند، مواضع تندی در انتقاد به سوءمدیریت دولت در بورس اتخاذ کرده و وعده داده است که قواعد این بازار را به نفع سهامداران خُرد عوض کند.

رضایی همچنین از تاسیس صندوقی برای جبران خسارت مال باختگان بورس در صورت تصدی ریاست جمهوری خبر داده است.

البته رضایی جزئیات کارکرد این صندوق – منابع و فرآیند جبران خسارت سهامداران– را به صورت روشن توضیح نداده و همچون راهکارهای کلی پنج گانه ای که چند ماه قبل طی یادداشتی برای نجات بورس از بازی – به زعم او – الاکلنگی دولت ارائه داده بود، در این مورد نیز به کلی گویی بسنده کرده است.

عبدالناصر همتی؛ رونق بورس در گرو بهبود وضعیت اقتصاد است

عبدالناصر همتی به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری که بورس در دوره ریاست او بر بانک مرکزی صعود شدید و حبابی و سپس سقوط آزاد دنباله دار را تجربه کرده، در مواضع خود تلاش می‌کند خود را از مسئولیت نابسامانی بورس مبری کند.

همتی مدعی‌ست که ایستادگی او مانع تبدیل منابع ارزی مسدود شده، به ریال و تزریق آن به صندوق تثبیت بازار سرمایه شده است. طبعا این منابع ارزی در دسترس نبوده و تبدیل آنها به ریال معنایی جز چاپ پول بدون پشتوانه و به بیان دیگر افزایش پایه پولی با پیامدهای منفی برای اقتصاد،  نداشته است و از این نظر می‌توان عملکرد همتی را صحیح دانست.

همتی با کنایه به نامزد دیگر انتخابات که وعده داده بورس را سه روزه درست می کند(بدون نام بردن از وی) ، گفته است: مگر می شود بورس را این همه پیچیدگی – مسائلی مثل قیمت گذاری دستوری – سه روزه درست کرد؟

به گفته این نامزد اقتصاددان ریاست جمهوری، بورس آیینه ایست که واقعیت های بخش حقیقی اقتصاد را منعکس می کند و این بخش باید درست شود تا بورس به عنوان یک نماد که بازدهی این بخش حقیقی است با رشد همراه شود.

قاضی زاده هاشمی؛ پول‌هایی که متخلفانه از بورس خارج شده، باید به بازار برگردد

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی یک پزشک و تخصص او مداوای گوش و حلق و بینی است اما در عین حال او همان نامزدیست که مدعی شده در صورت رسیدن به صندلی ریاست جمهوری آستین‌ها را بالا می‌زند و سه روزه وضعیت آشفته بورس را مداوا می‌کند. ادعایی که پذیرفتن آن نه تنها برای فعالان کهنه کار بازار سرمایه بلکه برای آماتورها هم بسیار دشوار است.

طرفداران قاضی زاده هاشمی بر این باورند که این کاندیدای انتخابات سخن مذکور را به صورت تمثیلی از نیاز به قاطعیت و جدیت برای برخورد با عاملان سقوط بورس و جبران زیان مالباختگان بازار سهام مطرح کرده و پیگیری های قاضی زاده هاشمی از رئیس قوه قضائیه در موضوع رسیدگی به پرونده حقوقی‌های متخلف بورسی را شاهدی بر دلسوزی او برای سهامداران و آشنایی وی با مسائل و چالش های این بازار می‌دانند.

قاضی زاده هاشمی وعده داده پول عظیمی را که – بالغ بر ۱۳۰هزار میلیارد تومان –  به صورت متخلفانه در اوج بازار از بورس خارج شده و زمینه سقوط این بازار را فراهم کرده ، با تعقیب قانونی متخلفان، به بورس برمی‌گرداند.

مهرعلیزاده : دولت نباید در بورس دخالت کند

محسن مهرعلیزاده در اظهارات خود به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری عنایت چندانی به بورس نداشته به این معنی که حتی موضع گیری یا انتقاد جدی و متفاوتی از مدیریت دولت فعلی بر بورس انجام نداده است.

از نامزدی که مدرک دکترای مدیریت مالی دارد انتظار می رود برای رونق بورس برنامه روشنی ارائه دهد اما مهرعلیزاده این انتظار را برآورده نمی‌کند.

تنها نکته‌ای که او با تاکید در مورد بورس بیان کرده این است که دولت نباید کوچکترین مداخله ای در بورس انجام دهد اما این اظهارنظر نمی تواند نقشه راهی برای نجات بورس از وضعیت نابسامان و پیچیده کنونی قلمداد شود.

ناگفته نماند که مهرعلیزاده تصمیم دولت برای برداشت ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی و تزریق آن به صندوق تثبیت بازار سرمایه را اشتباه مضاعف دولت می‌داند.

بنابراین احتمالا وی در صورت رسیدن به ریاست دولت سیزدهم، راهکار دیگری برای تقویت بنیه بازار سهام به جز،  به قول خود وی، دست بردن در بیت المال را دنبال خواهد کرد.

علیرضا زاکانی؛ سیاست گذاری دقیق برای سوق دادن نقدینگی به بازار سرمایه

به عقیده این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، دولت دوازدهم – که وی در مقام رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از منتقدان سرسخت آن به شمار می آید – برنامه ای برای هدایت اصولی نقدینگی سرگردان به بورس نداشته و فقط با موج سواری و سوء استفاده از تورم، بخشی از کسری بودجه خود را از راه دمیدن در حباب بازار سرمایه جبران کرده است.

به باور زاکانی این کار نامی جز زدن جیب مردم در بورس و جنایت در حق مردم ندارد و در این کار ناروا برخی حقوقی‌ها و حتی افراد حقیقی هم با استفاده از رانت اطلاعاتی با دولت سهیم شده‌اند. چنین انتقاد تندی – که شاید چندان خالی از حقیقت هم نیست – قطعا به مزاق بسیاری از مالباختگان بورس خوش می‌آید.

زاکانی در مقابل، از برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق دولتی که وی در صورت پیروزی در انتخابات در راس آن  قرار می‌گیرد برای سوق دادن نقدینگی سرگردان به بازار سرمایه سخن گفته است. وی وعده داده برنامه های او دست رانت جویان را از بازار سهام کوتاه کرده و اعتماد از دست رفته سهامداران حقیقی را به بورس باز می‌گرداند.

البته وی هم جزئیات برنامه های بورس محور خود را تشریح نکرده است.

سعید جلیلی؛ جلوگیری از یک شبه پولدار شدن در بورس

به نظر می‌رسد سعید جلیلی کانون تمرکز برنامه‌های خود برای بازار سرمایه را اصلاح نوسان‌های غیرطبیعی بورس، که موجب سود ناگهانی عده‌ای و زیان غیرمترقبه عده‌ای دیگر می‌شود، گذاشته است.

وی معتقد است استقبال خوب مردم از بازار سرمایه باید با مدیریت صحیح به سمت افزایش بهره‌‌وری شرکت‌های بورسی خصوصا شرکت های تازه پذیرفته شده در بورس هدایت می شد اما این اتفاق به دلیل سوء مدیریت دولت روی نداد.

بنابراین در صورت تصدی ریاست جمهوری هم و غم جلیلی در بازار سرمایه ، جلوگیری از سفته بازی و تامین مالی طرح های مولد از طریق بورس خواهد بود.

وی همچنین از ضرورت تشکیل شورای ثبات بین سه ضلع مهم و موثر بر بازار سرمایه یعنی نظام بانکی، بیمه و مدیریت بورس سخن گفته و اظهار کرده است که به ناهماهنگی بین وزارتخانه ها در موضوعات مرتبط با بورس خاتمه خواهد داد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی: اصلاح ساز و کار نظارتی بورس

همان‌طور که از رئیس دستگاه قضا انتظار می‌رود توجه آیت الله رئیسی بیش از هر نکته دیگر به اصلاح ساز وکارهای نظارتی بورس معطوف است.

رئیسی هم مثل سایر نامزدهای انتخابات، انتقادات فراوانی به نحوه مدیریت دولت در بورس و اتفاقات روی داده در این بازار – خصوصا رویکرد شبه انگیز برخی حقوقی ها در بازار سهام – وارد کرده و بنا به مسئولیت خود اقدامات مقدماتی برای تحت پیگرد قرار دادن مسئولان این تخلفات را هم آغاز کرده است.

البته رویکرد اصلی وی این است که بهتر است به جای مجازات متخلفان بعد از وقوع تخلف، هر فساد و تخلفی را در مبدا از ریشه خشکاند.

انتظار می‌رود در صورت انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهور او این رویکرد را در بازار بورس پیاده کند و ساز و کارهای نظارتی بورس به دستور او متحول شود.

در جمع بندی باید گفت این نامزد انتخابات با وجود آن که تخصص خاصی در بورس ندارد اما نسبت به بورس بی توجه نیست و معتقد است اعتماد مردم در بورس باید با تاسیس صندوق جبران خسارت ، بازسازی شود.

قضاوت این که ایده تاسیس صندوق جبران خسارت سهامداران از آن رئیسی است یا محسن رضایی به عهده مخاطبان اما برای این که بدانیم کدام یک از این دو نفر این ایده را بهتر اجرایی می کنند باید تا مشخص شدن نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ صبر کنیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.