بیت کوین بازار سکه را کساد می‌کند؟
23 خرداد 1400 - 12:30
بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی فقط به کالاهای سرمایه‌ای ملموس اعتماد دارند اما بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هم به تدریج جایگاه خود را به عنوان یک امکان سرمایه‌گذاری در ایران باز می‌کنند. دور نیست روزی که ارزهای دیجیتال با کالاهای سرمایه‌ای سنتی مثل طلا رقابت کنند.

به گزارش آگاه پرس، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را باید رقیبی تازه نفس برای بازارهای سنتی سرمایه گذاری قلمداد کرد که نوسان های شدید هیجان انگیز آنها برای افراد ریسک پذیر جذاب و برای ریسک‌گریزها کنجکاوی برانگیز بوده است.

معامله بین کوین ؛ از وسوسه تا عمل

بیت کوین مشهورترین رمز ارز جهان طی ماه های اخیر بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی را به تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در مورد این امکان سرمایه گذاری نوین علاقه‌مند کرده است  به گونه‎ای که حتی سُنتی‌ترین سرمایه‌گذاران هم نمی توانند وسوسه خرید بیت کوین را انکار کنند.

با وجود آن که آمار معاملات رمزارز توسط ایرانی ها به صورت رسمی اعلام نشده اما برخی گزارش‌ها نشان می دهد ورود سرمایه گذاران ایرانی به این بازار از حالت کم شمار خارج شده و به تعداد قابل توجهی رسیده است.

آغاز رقابت رمزارزها با بازارهای پرسابقه

بر اساس اطلاعیه های مکرر بانک مرکزی هیچ یک از صرافی‌هایی که در داخل کشور به معامله ارزهای دیجیتال مبادرت می کنند مجوز چنین معاملاتی را ندارند با این حال رسانه‌ها با رصد معاملات روزانه یکی از صرافی‌های بزرگ فعال در زمینه ارزهای دیجیتال گزارش کرده‌اند که تنها در یک شبانه روز بیش از هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان معامله روی بیت کوین و ۱۱ رمز ارز دیگر در این صرافی انجام شده است.

فرض کنیم این صرافی سهمی حدود ۳۰ درصدی از معاملات روزانه ارزهای دیجیتال در ایران داشته باشد. با چنین فرضی حجم گردش معاملات رمزارزها در ایران روزانه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود. فراموش نکنیم که بخشی از معاملات سرمایه گذاران داخل کشور روی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال توسط صرافی‌های خارجی انجام می‌شود.

برای این که ارزیابی بهتری از سهم بازار رمز ارزها از کل معاملات سرمایه ای ایران به دست آوریم بد نیست این نکته را مد نظر قرار دهیم که وقتی حجم معاملات بورس تهران بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان باشد، وضعیت بازار سرمایه نسبتا مطلوب ارزیابی می‌شود و بنابراین با کمی اغماض می‌توان نتیجه گرفت بازار رمزارزها بیش از آنچه تصور می‌کنیم توسعه پیدا کرده و رقابت خود را با بازار پرسابقه‌ای مثل بورس – و سایر بازارها – آغاز کرده است.

پرسش اینجاست که آیا قشر سنتی سرمایه‌گذاران که اتفاقا بخش مهمی از سرمایه‌های خُرد را در اختیار دارند و اغلب مشتری بازار طلا و سکه به شمار می‌آیند نیز به صورت پر تعداد به بازار رمزارزها ورود خواهند کرد و کار به روزی خواهد رسید که بیت کوین بازار سکه را کساد کند؟

تفاوت قشر سرمایه گذاران فعال در بازار بیت کوین با فعالان سایر بازارها

دکتر پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان و کارشناس سرمایه‌گذاری با بیان این که بازار ارزهای دیجیتال در ایران با سرعت در حال گسترش است، می‌گوید: توسعه بازار ارزهای دیجیتال در ایران ریشه های مختلفی دارد اما شاید یکی از عللی که کمتر به آن پرداخته شده بی‌اعتنایی سیاست‌گذاران به سقوط ارزش پول ملی و زیان‌های وارد شده به پس اندازهای مردم بر اثر تورم است.

وی با متفاوت دانستن قشر غالب سرمایه گذاران ایرانی فعال در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به فعالان بازارهایی مثل طلا و سکه می‌افزاید: معاملات بیت کوین، دوج کوین، اتریوم و دیگر ارزهای مشهور دیجیتال بسیار متفاوت و پرریسک تر از بازار سکه و طلا است و فعالان این بازارهای نوین هم اغلب افراد تحصیل کرده هستند با این حال برخی از آنها به نمایندگی از اقشار سنتی صاحب سرمایه و نقدینگی، اقدام به خرید و فروش رمزارزها می‌کنند.

مولوی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است معامله بیت کوین و دیگر رمزارزها آنقدر رایج شود که بازار سکه و طلا را تحت تاثیر قرار دهد، می گوید: شکی نیست که رمزارزها در ایران و دیگر کشورهای جهان به مثابه یک رقیب تازه نفس و قدرتمند برای بازارهای سنتی مطرح شده‌اند و جایگاه آنها هم روز به روز محکم تر می‌شود اما این که بیت کوین یا سایر رمزارزها بتوانند در آینده نزدیک عرصه را بر کالای سرمایه ای ریشه‌داری مثل طلا تنگ کنند، خصوصا در ایران، به دلیل ریسک گریز بودن غالب سرمایه گذاران و ناشناخته بودن ابعاد بازار رمزارزها و دخالت‌های دولت در تمام ارکان اقتصاد، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

افزایش سرعت جابجایی سرمایه بین بازارهای سنتی و نوین

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز در پاسخ به این پرسش که بیت کوین را عامل رکود یا تهدیدی برای بازار طلا می داند یا خیر، می گوید: بازارها با هم رقابت دارند و در عین حال به هم وابسته اند و در یک کلام می توان گفت سرعت جابجایی سرمایه بین بازارهای سنتی و نوین افزایش یافته است.

برای مثال وقتی بورس تهران رونق گرفت بخشی از نقدینگی از بازار طلا و سکه را به خود جذب کرد اما چون تورم و نرخ دلار همزمان با رونق بورس بالا می‌رفت، سکه و طلا هم تقریبا همپای بورس رشد کرد. بازار بیت کوین هم مدتی قبل رونق شدیدی پیدا کرد و حتی طبق شنیده ها، برخی از همکاران ما در صنف طلا و سکه هم وارد معاملات بیت کوین و دیگر رمزارزها شدند اما این روزها بازار رمزارزها دچار ریزش شده و سرمایه ها دوباره به بازار طلا و سکه برگشته‌اند. وی در جمع بندی نقطه نظر خود گفت: بیت کوین هم می‌تواند در برخی مقاطع به عنوان یکی از عوامل رکود در بازار طلا مطرح باشد ولی در حال حاضر بیت کوین عامل مهم و اساسی رکود یا کاهش تقاضا در این بازار نیست.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.