تامین مالی مبتنی بر بدهی چیست؟
24 فروردین 1400 - 10:34
شرکت‌ها برای تامین منابع مالی مورد نیاز خود، می‌توانند به جای استفاده از واسطه‌هایی مانند بانک، از روش‌هایی مانند انتشار اوراق بدهی و ... استفاده کنند.

اختصاصی آگاه پرس – در ادامه سلسله یادداشت های «سواد بورسی»، در این یادداشت به معرفی «تامین مالی مبتنی بر بدهی چیست؟» می پردازیم.

شرکت‌ها برای اجرای طرح‌های جدید و توسعه فعالیت‌های خود، به منابع مالی جدید نیاز دارند. آن‌ها گاهی ترجیح می‌دهند به جای این که مالک یا شریک جدید به مجموعه خود اضافه کنند، مبلغ مورد نیاز را قرض بگیرند. به این روش تامین مالی مبتنی بر بدهی گفته می‌شود.

تامین مالی مبتنی بر بدهی روشی است که در آن یک شرکت منابع مالی مورد نیاز خود را  از طریق فروش ابزارهای بدهی تامین کند؛ ابزارهایی مانند اوراق صکوک، گواهی سپرده خاص، اوراق سلف موازی استاندارد و اوراق اختیار فروش تبعی. خریداران این ابزارها ممکن است افراد یا موسسات باشند که به عنوان اعتباردهنده شناخته می‌شوند.

بازار سرمایه روش‌ها و ابزارهای متنوعی برای تامین مالی دارد. این ابزارها مزایای بسیاری دارند و در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند اما در ایران درصد کمی از منابع مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه تامین می‌شود. در سال‌های اخیر در امریکا، سهم تامین مالی از بازار سرمایه نسبت به بازار پول بیش از ۷۰ درصد بوده است. در ایران این نسبت در حدود ۲۱ درصد است. البته در نظر داشته باشید که حدود ۹۰ درصد از این رقم، مربوط به دولت است.

از جمله مزایای تامین مالی مبتنی بر بدهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تامین مالی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای انجام می‌شود. با استفاده از روش مبتنی بر بدهی، تامین‌کننده کنترلی بر نحوه اجرای طرح نخواهد داشت و صاحب طرح نیز مجبور نیست بخشی از تملک را واگذار کند. کافی است اصل و سود وام در موعد مقرر پرداخت شود.
 • نرخ سود قبل از محاسبه مالیات پرداخته می‌شود و بنابراین میزان مالیات شرکت کمتر خواهد شد.
 • در این روش امکان تامین مالی با حجم و رقم بسیار بالا وجود دارد.
 • سازمان بورس و اوراق بهادار بر انتشار اوراق نظارت کامل دارد.
 • صکوک یا اوراق بدهی اسلامی ریسک کمتری دارند و هزینه تامین مالی را کاهش می‌دهند.
 • و … .

البته این روش معایبی نیز دارد. برای مثال برای تامین مالی مبتنی بر بدهی لازم است شرکت وثیقه کافی ارائه دهد. همچنین در موعد بازپرداخت وام باید نقدینگی کافی داشته باشد و … .

همان طور که اشاره کردیم، بازار سرمایه ابزارهای متنوعی برای تامین مالی مبتنی بر بدهی ارائه می‌دهد. لازم است بررسی شود که با وجود این ابزارها، چرا شرکت‌ها ترجیح می‌دهند منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق سیستم بانکی تامین کنند و کمتر به بازار سرمایه مراجعه می‌کنند. هر چند که در سال‌های اخیر طبق گزارش‌ها، سهم بازار سرمایه در تامین مالی رشد چشمگیری داشته است.

در این زمینه دو نکته را می‌توان مطرح کرد:

 • شرکت‌ها و سازمان‌ها در مورد بازار سرمایه اطلاعات کافی ندارند و روش‌های تامین مالی از این بازار را به خوبی نمی‌شناسند.
 • تامین مالی از طریق بازار پول و سیستم بانکی ساده‌تر و روان‌تر انجام می‌گیرد و شرکت‌ها ترجیح می‌دهند روشی را انتخاب کنند که سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

در صورت اصلاح ساختارها و زیرساخت‌های بازار سرمایه و ارائه روش‌های سریع‌تر و ساده‌تر، می‌توان امیدوار بود این بازار نقش پررنگ‌تری را در تامین مالی ایفا کند و شرکت‌های بیشتری از مزایای آن بهره‌مند شوند.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.