روش تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره در بورس
17 خرداد 1400 - 13:32
با توجه به نبود گواهی سپرده نقره در بازار آتی، فرآیند تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره متفاوت است و بر خلاف سایر قراردادهای بازار آتی، کالا به صورت حضوری و فیزیکی انجام می‌شود.

اختصاصی آگاه پرس – در ادامه سلسله یادداشت های «سواد بورسی»، در این یادداشت به معرفی «روش تحویل و تسویه قرارداد آتی نقره در بورس» می پردازیم.

به طور کلی برای تسویه قراردادهای آتی نقره، همانند سایر قراردادهای آتی، خریدار و فروشنده باید دو کار انجام دهند. اول ثبت فرم درخواست آمادگی تحویل و دوم ایفای تعهد. گام دوم  یعنی ایفای تعهد، در قراردادهای آتی نقره با سایر قراردادهای آتی تفاوت‌هایی دارد و لازم است خریدار و فروشنده اقداماتی انجام دهند.

از جمله اقدامات خریداران برای ایفای تعهد، این است که باید ارزش قرارداد را در حساب «در اختیار بورس» خود به صورت وجه آزاد داشته باشند. توجه داشته باشید که ارزش قرارداد برای قراردادهای آتی با دارایی پایه‌‌ای و دارای گواهی سپرده کالا، بر اساس قیمت تسویه «آخرین روز معاملاتی» محاسبه می‌شود اما نحوه محاسبه آن، در قرارداد آتی نقره متفاوت است و از ضرب تعداد موقعیت در اندازه قرارداد و در قیمت تسویه نهایی تئوریک نقره به دست می‌آید.

اقدام دیگر خریداران آتی نقره، این است که علاوه بر واریز ارزش قرارداد، باید ۹ درصد ارزش افزوده را نیز در صورت وجود، به حساب «در اختیار بورس» خود واریز کنند. در نهایت و پس از ثبت فرم گواهی آمادگی تحویل و واریز وجه (ارزش قرارداد+مالیات ارزش افزوده) خریدار باید منتظر نتیجه تسویه و تحویل بماند. اگر فروشنده طرف مقابل نکول نکرده باشد، خریدار می‌تواند برای دریافت نقره ساعت ۸ تا ۱۲ روز بعد به بانک آینده، شعبه مستقل مرکزی مراجعه کند.

اما در فرآیند تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره، اقدام فروشندگان به این صورت است که  باید رسید گواهی تایید ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده را ۳ روز کاری قبل از سررسید به کارگزاری تحویل ‌دهند. پس از تحویل گواهی مالیاتی، فروشندگان باید نقره‌های خود را متناسب با موقعیت‌های باز خود و به ازای هر قرارداد ۱۰۰ گرم، دو روز کاری قبل از سررسید (از ساعت ۸ الی ۱۲ ظهر) بر اساس تعیین وقت قبلی، به باجه معرفی شده بانک آینده تحویل دهند.

لازم به ذکر است که  ۱۰۰ گرم نقره‌ای که فروشندگان به ازای هر قرارداد به بانک تحویل می‌دهند باید به صورت ساچمه و دارای خلوص حداقل ۹۹۹ باشد. فروشنده پس از تحویل نقره‌ها به بانک، هزینه ارزیابی را پرداخت می‌کند و رسیدی برای تحویل نقره می‌گیرد. در ادامه نقره‌ها توسط کارشناسان ارزیابی و نتیجه ارزیابی تا ساعت ۱۲ آخرین روز معاملاتی اعلام می‌شود. هزینه نگهداری نقره توسط بانک و به ازای هر قرارداد (۱۰۰ گرم) ۱۰۰ تومان است . این هزینه، پس از فرآیند تحویل به عهده خریدار است.

گفتنی است که اگر خریدار اقدام به ثبت فرم گواهی آمادگی تحویل نکند یا وجه مورد نیاز را در حساب در اختیار خود نداشته باشد و به تعبیری به دو طرف به تعهد خود وفا نکنند، نکول صورت می‌گیرد. در این شرایط سازمان ۰.۱ درصد ارزش قرارداد را از فرد نکول‌کننده دریافت و به فرد دیگر تحویل می‌دهد. علاوه بر آن باید کارمزد تسویه و تحویل هر دو طرف را فرد نکول‌کننده پرداخت کند. پس از نکول، فروشنده می‌تواند برای بازپس‌گیری نقره‌ها، به بانک مراجعه و با ارائه کارت شناسایی و اصل رسید بانک، اقدام به دریافت نقره خود کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.