مدیریت دارایی چیست؟!
08 مهر 1399 - 10:39
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگوی اختصاصی با آگاه پرس مطرح کرد: مدیریت دارایی یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. این روش برای آن دسته از افرادی مناسب است که دارای مبلغی هرچند اندک هستند و می‌خواهند از سود بازار سرمایه منتفع شوند، ولی یا تسلط کافی یا زمان لازم را برای تحلیل بازار ندارند

اختصاصی آگاه پرس – در ادامه سلسله یادداشت های «سواد بورسی»، به تبیین و تشریح «مدیریت دارایی» می پردازیم.

مدیریت دارایی چیست؟

مدیریت دارایی یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. این روش برای آن دسته از افرادی مناسب است که دارای مبلغی هرچند اندک هستند و می‌خواهند از سود بازار سرمایه منتفع شوند، ولی یا تسلط کافی یا زمان لازم را برای تحلیل بازار ندارند. در مدیریت دارایی، افراد سرمایه خود را در اختیار متخصصان سرمایه گذاری قرار داده و از سود این بازار بهره‌مند می‌شوند.

ابزارهای مدیریت دارایی چیست؟

در مدیریت دارایی از دو نوع ابزار می‌توان استفاده کرد:

 1. صندوق‌های سرمایه گذاری: صندوق‌های سرمایه گذاری ابزارهایی مالی هستند که با تجمیع سرمایه افراد و سرمایه گذاری آن در دارایی‌های مالی مختلف، امکان بهره‌مندی از سود بازار را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد.
 2. سبدگردانی اختصاصی: همانگونه که از نام آن می‌توان دریافت، در سبدگردانی اختصاصی متناسب با درجه ریسک‌ پذیری و اهداف مالی افراد، سبد متنوعی از دارایی‌های مالی تشکیل می‌شود و می‌توان از خدمات گسترده آن به همراه مدیریت سرمایه به صورت اختصاصی بهره برد؛ لذا این روش محصولی گران‌تر از صندوق‌های سرمایه‌ گذاری خواهد بود.

 

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟

صندوق‌های سرمایه ‌گذاری را می‌توان بر دو اساس ذیل تقسیم‌بندی کرد:

۱- صندوق‌های سرمایه ‌گذاری بر اساس نحوه خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری

این صندوق ها نیز قابل تقسیم بندی به دو دسته می باشند:

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال

واحدهای این نوع از صندوق‌ها در بورس قابل معامله نیست و برای خرید و فروش آن نیاز به مراجعه حضوری (در کارگزاری آگاه امکان خرید و فروش به صورت اینترنتی هم وجود دارد) به نمایندگی‌های صندوق مورد نظر و تکمیل فرم درخواست صدور یا ابطال واحد موردنظر است.

  • صندوق‌های قابل معامله (ETF)

صندوق‌های قابل معامله در بورس نوعی از صندوق‌های سرمایه ‌گذاری هستند که واحدهای آن‌ها را می‌توان مانند سهام در بورس معامله کرد.

از جمله مزایای این نوع از صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال عبارتند از:

 • واحدهای صندوق‌های ETF قابل معامله در بورس بوده و امکان خرید و فروش به صورت آنلاین را دارند.
 • وجه حاصل از ابطال واحدهای صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال بین ۲ تا ۷ روز کاری پس از ابطال به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود؛ در حالی که این مدت برای صندوق‌های قابل معامله تنها ۲ روز کاری پس از فروش واحد صندوق در بازار سرمایه است.

 

۲- صندوق‌های سرمایه ‌گذاری بر اساس نوع دارایی

این صندوق ها به سه دسته ذیل قابل تقسیم است:

  • صندوق‌های سرمایه‎گذاری در سهام

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری در سهام بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، موظف هستند حداقل ۷۰ درصد از سرمایه‌‌ خود را در سهام و حق تقدّم سهام سرمایه‌ گذاری کنند. این نوع از صندوق‌ها به لحاظ ریسک سرمایه‌ گذاری دارای ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوق‌ها هستند و طبیعتاً سودآوری آنها نیز بیش از صندوق‌های دیگر است.

  • صندوق‌های سرمایه ‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت نیز بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار موظف هستند که حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود را به اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و… اختصاص دهند. این نوع از صندوق‌ها به لحاظ ریسک نسبت به صندوق‌های در سهام از ریسک کمتری برخوردارند و به همین دلیل دارای سودآوری کمتری نسبت به صندوق‌های در سهام نیز هستند.

  • صندوق‌‎های سرمایه گذاری مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نوع مختلط بر اساس مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار موظف هستند بین ۴۰ تا ۶۰ درصد دارایی‌های خود را به سهام یا حق تقدم سهام (یا اوراق با درآمد ثابت) اختصاص داده و مابقی را به اوراق بهادار با درآمد ثابت (یا سهام و حق تقدم) اختصاص دهد. این نوع از صندوق ها به طور کلی دارای ریسک کمتر و به دنبال آن سود کمتری نسبت به صندوق‌های در سهام هستند و در مقایسه با صندوق‌های سرمایه ‌گذاری با درآمد ثابت، دارای ریسک بیشتر و در نتیجه سود بیشترند. البته ذکر این نکته ضروری است که این مسئله یک قانون ثابت نیست؛ بلکه در برهه‌هایی از یک دوره سرمایه‌گذاری ممکن است این نوع صندوق‌ها بازدهی بیشتری نسبت به سایر صندوق‎ها داشته باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.