نگاهی به مقوله‌ سفته‌بازی در بورس
06 اردیبهشت 1400 - 9:19
گاهی اتفاق می‌افتد که حجم معاملات سهمی در بازار بورس رشد آنی و چشمگیری دارد این یعنی سفته‌بازان آن سهم را هدف گرفته‌اند تا با ایجاد نوسانات قیمت، سود کلان کسب کنند.

اختصاصی آگاه پرس – در ادامه سلسله یادداشت های «سواد بورسی»، در این یادداشت به معرفی «نگاهی به مقوله‌ سفته‌بازی در بورس» می پردازیم.

سفته‌بازی در باور عامه بار منفی دارد و به معنی سوء استفاده یا فرصت‌طلبی از آن یاد می‌شود اما در اصل در بازار بورس سفته‌بازان افرادی هستند که با ارزیابی و بررسی دقیق نوسانات و قیمت دست به اقداماتی می‌زنند تا سود کلان به دست آورند. معاملات سفته ‌بازی با ریسک زیادی همراه است البته همیشه به نتیجه مطلوب نیز ختم نخواهد شد اما در مقابل این احتمال نیز وجود دارد که سود کلانی از این معاملات حاصل شود.

جنس سفته‌ بازی با سرمایه‌گذاری متفاوت است و عوامل مختلفی نظیر بازه زمانی مد نظر برای سرمایه‌گذاری، ماهیت دارایی و… در آن دخیل هستند. عملکرد سفته‌بازان به این صورت است که  دارایی و نقدینگی زیادی وارد بازار می‌کنند و راهکاری برای پوشش ریسک تولیدکنندگان در بازارهای مختلف محسوب می‌شوند. زمانی هم که سفته‌بازان دست به فروش استقراضی می‌زنند، به نوعی از ایجاد حباب قیمتی در بازار جلوگیری می‌کنند و معاملات  را از نظر ارزش قیمتی به واقعیت نزدیک‌تر می‌کنند‌.

گفتنی است سفته‌بازان زمانی که یک سهم را مورد هدف قرار می‌دهند، حجم معاملات آن سهم در طی چند روز از میانگین ماهانه خود نیز چند برابر بیشتر می‌شود و این نشانه ورود پول هوشمند در آن سهم توسط سفته‌ باز است.

سفته‌بازان افرادی هستند که ریسک پذیری بالایی دارند و در فرآیند سرمایه‌گذاری توجه‌شان به بازه‌های قیمتی است. این افراد بیشتر از اهرم‌های مالی که در بازار وجود دارد مانند اهرم مالی در بازار آتی و اختیار معامله بهره می‌برند و روی این ابزارها متمرکزند. نکته دیگر این که اهداف سفته‌بازان بلندمدت نیست.

سهم‌هایی که از نظر بنیادی به هر دلیلی از جو بازار عقب ‌مانده‌اند و به اصطلاح حجم مبنای آن‌ها پر نشده است، هدف سفته‌باز قرار می‌گیرند. سفته باز این سهم‌ها را نشان و برای آن‌ها یک استراتژی تعیین می‌کند و در نهایت نقشه کسب سود و سفته‌بازی را روی این سهم‌ها پیاده می‌کند. گفتنی است که سهم‌ها شرکت‌هایی با شرایط بنیادی مناسب، در زمان ریزش بازار سقوط سنگین را تجربه نمی‌کنند اما سهم شرکت‌های کوچک اگر دچار سفته‌بازی شوند به همان سرعتی که رشد کردند سقوط خواهند کرد.

واکنش بازار در مقابل عملکرد سفته‌بازان این است که به دنبال تزریق نقدینگی در بازار توسط این افراد تقاضا برای سهم بیشتر می‌شود و ارزش قیمتی سهم بالا می‌رود. این امر منجر به تشکیل حباب قیمتی در بعضی از سهم‌ها می‌شود اما در بعضی از مواقع سفته‌بازان برعکس این فرآیند را به نمایش می‌گذارند.

حضور سفته‌بازان در بازارهای مالی همیشگی است و در بعضی از بازارها که ثبات اقتصادی یا سیاسی پایداری ندارند، حضورشان پررنگ‌تر است. این فرآیند به نوعی غیر قانونی تلقی می‌شود و به علت پیچیدگی کار و احتمال از دست رفتن سرمایه، هر شخصی نمی‌تواند فرآیند سفته‌بازی را مدیریت کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.